روزنامه جهان صنعت: دیدار میان معاون وزیر خارجه روسیه با همتای آمریکایی‌اش در هلسینکی فنلاند به جایی نرسید و روسیه تهدید کرد که اقدامات تلافی‌جویانه بعدی در قبال دیپلمات‌های آمریکایی حتمی است‌.
 
در پایان روز نخست نشست دوروزه سرگئی ریابکوف در هلسینکی با توماس شنون، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: به دولت آمریکا تاکید کردیم که به جای تخریب روابط میان دو کشور و تضعیف قوانین بین‌الملل خودشان را مشغول یافتن راه‌حلی برای مشکلاتی کنند که به وجود آورده‌اند‌.
 
براساس بیانیه وزارت خارجه روسیه بسته شدن کنسولگری روسیه در سان‌فرانسیسکو و تعطیلی دفاتر تجاری روسیه در واشنگتن و نیویورک، موضوع اصلی گفت‌وگوی دو طرف بوده است‌. مقامات آمریکایی تاکنون در مورد این دیدار و بیانیه وزارت امور خارجه روسیه اظهارنظری نکرده‌اند اما گفته‌اند که اقدامات آمریکا خلاف قوانین بین‌المللی نبوده است‌.
 
معاون وزیر خارجه روسیه در پاسخ به این سوال که آیا این اقدام تلافی‌جویانه شامل اعمال محدودیت‌های بیشتر در روابط دیپلماتیک با روسیه ظرف یک ماه می‌شود یا خیر، گفت: فکر نمی‌کنم آنقدرها طول بکشد‌.
 
اوایل دوشنبه گذشته، سرگئی لاوروف متعهد شد که مسکو در روابط با آمریکا و در پی تعطیلی سه مقر دیپلماتیک روسیه در آمریکا در ماه جاری میلادی تعادل و توازن کامل را برقرار می‌کند‌. این دستور برای تعطیلی مقرهای دیپلماتیک روسیه در آمریکا توسط وزارت امور خارجه آمریکا اعلام شد‌.
 
روزنامه کومرسانت روسیه هم گزارش داد که اقدام متقابل از سوی دولت روسیه شامل کاهش بیشتر تعداد کارمندان سفارت آمریکا در مسکو و محدودیت صدور ویزا و کاهش تعداد فضای پارک خودرو خارج از ساختمان‌های دیپلماتیک است‌. وزارت خارجه روسیه اعلام کرد:‌ طرف روس یک‌بار دیگر به اقدام خصمانه دولت آمریکا اعتراض کرده است‌.
 
ریابکوف به توماس شانون، همتای آمریکایی خود گفت که مسکو به دنبال تسریع دادخواست خود علیه آمریکا درباره حضور غیرقانونی در کنسولگری روسیه در سانفرانسیسکو، دو مورد از الحاقات تجاری در واشنگتن‌دی‌سی و نیویورک و همچنین املاک روسیه است که در آخرین روزهای ریاست‌جمهوری باراک اوباما بسته شد‌.
 
مقامات آمریکایی پیش‌تر اعلام کرده بودند که در این دور از مذاکرات قرار است شنون و ریابکوف درباره توسعه روابط استراتژیک و کنترل تسلیحات گفت‌وگو کنند‌. انتظار می‌رود وزیر خارجه آمریکا و همتای روس او در آینده نزدیک در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کنند‌. وزرای خارجه این دو کشور در اوایل امسال شنون و ریابکوف را مسوول برگزاری مذاکرات درباره راه‌های گسترش روابط دوجانبه و رفع اختلافات کرده‌اند‌.