خبرگزاری ایرنا: سامانه بانک اطلاعاتی متکدیان کشور با توجه به ضرورت برنامه ریزی منسجم و اجرایی در خصوص ساماندهی وضعیت تکدی گری و شناخت از وضعیت موجود متکدیان در کشور راه اندازی شد.
 
رضا محبوبی مشاور وزیر و معاون مرکز امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور در آیین افتتاحیه این سامانه اظهار کرد: افزایش تکدی گری در کلان شهر، موجب گسترش فرهنگ تن پروری و افزایش آسیب های اجتماعی تهدیدی علیه سلامت اجتماعی جامعه شده است.
 
وی خاطرنشان کرد: توسعه ناموزون، موازی و بعضا خلاء در ارائه برخی خدمات توسط دستگاه های متولی چرخه هدفمند آسیب دیدگان اجتماعی را با چالش های متعددی روبرو کرده است.
 
معاون مرکز امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور ادامه داد: ویژگی های اجتماعی - سیاسی و جغرافیایی کشور، گستردگی حجم افراد جامعه هدف و همچنین هزینه های مالی اتلاف زمان و نیروی انسانی ضرورت برنامه ریزی منسجم و اجرایی در خصوص ساماندهی وضعیت تکدی گری را اجتناب ناپذیر می کند لذا در گام نخست برای شناخت از وضعیت موجود تکدی گری در کشور بهرمندی از سامانه و بانک اطلاعاتی اهمیت می یابد.
 
محبوبی این اقدام را در راستای مصوبه شورای عالی اداری دانست که وزارت کشور را موظف کرده است نظام آماری متمرکز ثبت و دستیابی به هنگام به سوابق متکدیان را ایجاد و تصدی کند.
 
وی از اهداف راه اندازی این سامانه را دسترسی به آمار و اطلاعات صحیح، منظم و مستمر در خصوص متکدیان کشور، تسریع در ثبت و پردازش آمار و ارائه گزارش به مدیران و برنامه ریزان و اطلاع رسانی مستند و صحیح در خصوص وضعیت تکدی در کشور و برنامه‌ریزی بهینه برای ساماندهی متکدیان و رفع تنگناها و مشکلات دانست.
 
قائم مقام وزیر کشور خاطرنشان کرد: برای رسیدن به این اهداف و به منظور آشنایی و تسلط کاربران و مسئولان اردوگاه های نگهداری و ساماندهی متکدیان و آسیب دیدگان اجتماعی با برگزاری دوره های آموزشی، کارشناسان مرتبط را با روند فعالیت این سامانه آشنا خواهیم نمود تا سرعت رسیدن به این اهداف افزایش یابد.
 
محبوبی به دلایل ایجاد سامانه و مشکلات عدم وجود سامانه متکدیان اشاره کرد و افزود: تاکنون در کشور مجموعه‌ای که بتوان بر اساس آن به رصد وضعیت تکدی در کشور پرداخته، ویژگی های افراد متکدی و روند تکدی گری را طی سال های مختلف در تمامی مناطق کشور مورد بررسی قرار دهیم را نداشته ایم.
 
وی اظهار امیدواری کرد با استفاده از اطلاعات این سامانه، برنامه‌ریزی بهینه برای ساماندهی متکدیان و رفع تنگناها و مشکلات بوجود آمده و از ورود مجدد متکدیان به چرخه تکدی‌گری جلوگیری شود.
 
امیر شجاعان رئیس مرکز توسعه دولت الکترونیک فناوری اطلاعات و آمار وزارت کشور نیز در این مراسم ویژگی‌های این سامانه را برشمرد و گفت: در این سامانه امکان ارائه تعداد و اسامی متکدیان به تفکیک جنس، سن، محل سکونت، تحصیلات و امکان ارائه نمودار و نقشه و تعیین وضعیت پراکندگی متکدیان در مناطق مختلف وجود دارد.
 
وی امکان شناسایی با استفاده از اسکن عکس، اثر انگشت و اسکتر چشمی، امکان ورود اطلاعات جدید به نرم افزار و استخراج سریع نتایج، امکان تشکیل فایل (پرونده) برای هر متکدی و ارزیابی وضعیت فرد طی سالیان متمادی، وارائه اطلاعات دقیق به برنامه ریزان، امکان بازیابی وضعیت متکدیان پس از ساماندهی را از جمله ویژگی های این سامانه اعلام کرد.
 
رئیس مرکز توسعه دولت الکترونیک فناوری اطلاعات و آمار وزارت کشور ادامه داد: در این سامانه امکان ارجاع متدکیان به دستگاه متولی و انجام اقدامات حمایتی با توجه به نصب برنامه در دستگاه های موردنظر و لینک آنها به یکدیگر، امکان تطبیق ویژگی های افراد متکدی با علل و عوامل بروز آن به صورت مستمر و شناسایی تغییرات در علل گرایش به تکدی با توجه به سیاست ها و برنامه های اجرا شده در هر دوره وجود دارد.
 
شجاعان امکان اضافه کردن متغیرها و ویژگی های جدید با توجه به تغییرات اجتماعی، فرهنگی و امکان دسترسی به اطلاعات دقیق در خصوص تجهیزات و امکانات موجود در مراکز و شناسایی ضرورت ایجاد مراکز جدید یا تجهیز مراکز موجود با توجه به جمعیت تحت پوشش را از دیگر امکانات این سامانه بر شمرد.